Tuesday, 1 May 2018

NETHERLANDS PART 1/3 [The Hague]

Jak jsem slíbila, tak i plním a znovu si sedám ke klávesnici a píšu. Tentokrát jsem se usadila na zahradě, protože venku je prostě nádherně a to přesně tak jak to miluju - sluníčko, lehký vítr, člověk se nerozpouští, ale není mu ani zima - prostě krása. V uších mi hraje One call away od Charlieho Putha (není hřích to skloňovat?) a já po upravení části fotek z Holandska konečně sepisuju článek o dni, který jsem strávila v Haagu. 

As I promised, I keep my word and I am back in front of the keyboard and I am writting another article. This time I'm sitting in the garden because the weather today is just amazing, and just as I love it - the sun is shining but you are not melting, the light wind but it's not cold - how I said, I love it. I'm listening to One call away by Charlie Puth and after editing part of the photos from Holland, I am finally writting an article about the day I spent in the Hague.


The Ridderzaal (z angličtiny jsem pochopila, že se to jmenuje Rytířský sál).
The Ridderzaal (I found English translation that says it's called Hall of Knights).


Haag byl na programu hned první den mého příletu, a protože jsem z Prahy letěla už někdy okolo šesté ranní, tak jsem byla v Amsterdamu pěkně v osm a celý den byl tak přede mnou. Letěla jsem se společností KLM a musím říct, že to bylo naprosto super. Od mého prvního výletu do Anglie, kdy jsme s mamkou letěly s British Airways jsem pak byla zvyklá všude létat jen s nízkonákladovkami a to znamená žádná svačinka, žádné pití a co si budem namlouvat, ty sedačky taky nejsou ultra pohodlné. Každopádně KLM je holandská letecká společnost, která vám svačinku i pití dá a jako bonus jsem tam i zpět seděla u okýnka (štěstí je mé druhé jméno). V Amstru na letišti mě čekal kamarád, což mi ušetřilo asi tak milión stresů s tím, jak se sakra dostanu z letiště v Amstru na nádraží v Haagu, takže díky Davide. 


Visiting The Hague was planned for my first day, and since I was flying from Prague sometime around 6 am, I was in Amsterdam at eight o'clock so the whole day was in front of me. I flew with KLM and I must say that it was absolutely cool. From my first trip to England, when me and my mother flew with British Airways, I was used to flying with low costs, and that means no snack, no drink, and also those seats are not too comfortable. Anyway, KLM is a Dutch airline who gives you a snack and a drink, and as a bonus, I was sitting next to the window (luck is my second name). My friend was waiting at the Amsterdam airport, which saved me as I didn't have to go from the Amsterdam airport to The Hague train station alone, so thank you David.


Dopolední plán byl takový, že hodíme moje věci na byt a David se bude učit, protože ho někdy ve dvě (budeme předstírat, že si ten čas fakt pamatuju) čekala zkouška. To je tak, když navštívíte studenta o zkouškovém, které jak jsem zjistila, je v Holandsku 4x do roka. 
Po obědě jsme teda vyrazili na univerzitu. Já si ten den navíc na bytě zapomněla mobil, ano i to se může v 21. století někomu stát, a tak jediná věc, která mi zbyla na zabavení se po dobu Davidovi zkoušky, byla kniha od Agathy Christie. Navíc se v ten den konal také Den otevřených dveří, takže se univerzita hemžila lidmi, kteří se ztráceli a zase nacházeli a já se nevyhnula konverzaci s nějakou paní, i když do teď vlastně nevím, na co se mě ptala, protože Holandština není jazyk, který bych zvládala na jedničku. Ehm, vlastně ho nezvládám ani na pětku, tak doufám, že paní nakonec našla, co hledala, protože moje "I don't speak Dutch" jí asi moc nepomohlo. 
Po nějakých 70 stranách v mé knize přišel David s tím, že zkoušku dal a vydali jsme se do centra Haagu. 

The morning plan was pretty simple, we left my stuff on the apartment, and David had to study because he had an exam around 2 pm (we will pretend that I remember the time). Thats how it works when you visit a student during the exams, which I found out take place in the Netherlands four times a year.
After lunch, we went to the university. I have forgotten my phone that day, yes it's still possible to forget your phone even that we live in the 21st century, and so the only thing that left me was the book by Agatha Christie. In addition, on that day, an Open Day was also held, so the university was crowded with people who were lost and found again, and I did not avoid a conversation with a lady, although I do not know what she was asking me because my Dutch is like my French sooooo, I can't say a word in it. I hope the lady found what she was looking for because my "I do not speak Dutch" probably did not help her.
After reading about 70 pages of my book, David came back from the test and we went to the center of the Hague.Naše procházení se po památkách probíhalo asi následovně: "Davide, co je tohle?" "Ehm, kostel." "Jo, jasný, ale jaký kostel?" "Ehm, Haagský kostel." Naprosto to chápu, protože když jsem pak o dva týdny později prováděla kamarádku Marii po Ostravě, tak jsem na tom byla dost podobně. Navíc to bylo i dost vtipné, takže pokud hledáte průvodce po Haagu, David vás určitě rád provede i s vtipným komentářem, right?. Viděli jsme toho docela dost a já tak teď při psaní trávím čas tím, že googlím všechno to, co jsme vlastně viděli, abych vám tady nedala pár random fotek a pod každou neskončil popisek "někde v Haagu". 

The sightseeing worked like this: "David, what is this?" "Er, the church." "Yeah, yeah, but what kind of church?" "Um, the Hague Church." I understand it completely now, because when I was playing a guide in Ostrava a two weeks later, it was quite similar. Plus, it was pretty funny, so if you're looking for a guide for your trip to the Hague, David will surely be a great choice, right? We've seen a lot of things, and now I'm spending time googling what we actually saw to not post here just some random photos and under every of them the caption "somewhere in the Hague".


Pasáž v nákupním centru v Haagu.
Interior of Passage shopping mall.

Binnenhof, komplex budov, kde se schází vláda Nizozemska.
Binnenhof, is a complex of buildings where take place meetings of the government of Netherlands.
Noordeinde Palace, jeden ze tří oficiálních sídel nizozemské královské rodiny (vlevo).
Noordeinde Palace one of the three official palaces of the Dutch royal family (on the left).
Velký kostel sv. Jakuba
St. James Church
Restaurace Instock, kde vám připraví jídlo z přebytečných potravin, které by se jinak vyhodily.
Instock restaurant, they also serve food surplus: food that otherwise would be wasted.
Mauritshuis museum
Když jsem tuhle fotku fotila, tak šlo hlavně o nápis "Bristol", kde studuje moje dvojčo Lea. Když jsem ale tuhle fotku dala na stories na Instagramu, tak mi přišlo asi pět zpráv o tom, že nejenom Lea je v Hague, ale že je tam společně se Zemanem.
When I took this picture, it was mainly because of the word "Bristol", where my twin Lea is studying. But when I put it on Instagram stories, I got about five repleis saying that not only Lea is in the Hague, but that there is also our czech president Zeman.
Jsem moc ráda, že jste dočetli až sem a pokud máte další dotazy, nebo jakýkoliv jiný poznatek k článku, dejte mi je vědět dolů do komentářů. Uděláte mi tím radost.

0 comments:

Post a Comment

Chceš být v podcastu?

Contact Me
Tereza Hrubá
If you can dream it, you can do it.
Ostrava, Czech republic