Saturday, 9 March 2019

PODCASTY vládnou sluchátkům!

S podobnými články se v poslední době roztrhl pytel a na nás tak ze všech stran vyskakují titulky na téma podcasty. Já mám ten svůj rozepsaný snad už od listopadu. Kdybych totiž ty články dopisovala a vydávala v době, kdy to téma vymyslím, tak by se z nich možná nestaly neoriginální kousky z toho pomyslného roztrženého pytle. To každopádně neznamená, že mě to odradí. Poslední měsíc poslouchám podcasty skoro kdykoliv, kdy si můžu dovolit mít na uších sluchátka. To znamená v tramvaji, při vaření, při psaní článků, v kavárnách (jen když jsem tam sama samozřejmě), v posteli, no prostě většinu svého "volného" času poslouchám a poslouchám. No a protože nápadů na to, co poslouchat, není nikdy dost, tak jsem si říkala, že vám napíšu takový menší výběr toho, co si zasloužilo pozornost mých uší a co podle mě stojí za to si poslechnout. Do tohohle článku jsem se rozhodla zapojit jen české podcasty, jelikož vím, že ne všichni Češi zvládají angličtinu, popřípadě jiný cizí jazyk. A byla by škoda, kdyby si tím pádem spousta těchto čtenářů pak neměla co poslechnout jen kvůli jazykové bariéře. 
Já podcasty poslouchám převážně přes apple aplikaci Podcasty, ale občas si některé z nich zapnu i na laptopu, a k tomu pak používám Spotify. Máte tedy mnoho možností, jak si své oblíbené "pořady" poslechnout. Navíc jak přes Podcasty (které jsou zdarma), tak přes Spotify (premium verze) si můžete své oblíbené podcasty stáhnout a poslouchat je offline.   Travel Bible Podcast Travel Bible Podcast je takové milé oddechové poslouchání. Rozhovory Matouše Vinše vždy společně s některým z hostů, kteří jsou ve většině případů stejní nadšenci do cestování jako on sám, jsou prostě skvělé! Nejen, že vás to klasicky namotivuje si jít ještě ten den koupit letenku někam do neznáma, ale zároveň se z podcastu dozvíte spoustu zajímavých informací, tipů ohledně cestování, "seznámíte se" se spoustou zajímavých lidí a třeba se pak sami rozhodnete, že půjdete v jejich stopách a od základů změníte svůj život, kdo ví. 

TEAden by S.


TEAden by S. je podcast, který mě drží v obraze. Ač totiž studuji žurnalistiku, tak prostě přes týden moc těch novinek nestíhám, a tak jsem byla opravdu nadšená, když vznikl tento koncept, kdy Sandra každý týden přichází s novinkami, které se udály. Ať už je to ze světa politiky, sociálních sítí, nebo čekoholiv jiného.

V Oblacích 


Tento obláčkový podcast od Terezy Salte (autorka knihy Šlehačková oblaka) mě vlastně k poslouchání podcastů, jako takovému, přivedl. Předtím jsem byla taková "podcastová panna" a vždycky jsem si našla milion jiných věcí, které jsem místo poslouchání dělala. Když pak ale začalo vycházet V oblacích, tak jsem si řekla, že to prolomím a naprosto se zamilovala. Nejenom do Terezčiného projevu a příběhům z jejího života, ale celkově do procesu poslouchání a odreagování se. 

The Coffee-chic Podcast


Přiznám se, že jsem ohledně tohohle podcastu byla trošku skeptická. Valu sleduju na Instagramu a moc ráda si přečtu její články, ale když jsem zjistila, že vydává podcast říkala jsem si "Co mi tak může tahle 17-ti letá (doufám, že jsem ji teda nezměnila věk) holka asi vyprávět?" Jelikož ale nerada něco odsuzuji, aniž bych si na to sama udělala názor a ověřila si to, tak jsem si řekla, že to zkusím a poslechnu si minimálně jeden díl. Světe div se a ono mě to opravdu zaujalo natolik, že se z toho stal jeden z mých oblíbených podcastů. Rozhodně za to může styl jakým V. všechna témata podává a její pozitivní a motivační přístup, který ale zároveň není nic strojeného a setkáte se i s tou ne zas tak růžovou stránkou věcí, které takhle holka prožívá. Neříkám, že je to úplně poslech pro všechny věkové kategorie, ale myslím si, že rozhodně lidé v našem věku se tam v lecčem najdou, nebo si zavzpomínají na období, ve kterém teď Valentýna zrovna je (třeba taková maturita). 

MY DVĚ


Další z podcastů, který mě na první poslech úplně nezaujal a musela jsem se docela přemlouvat, abych mu dala ještě šanci, nese název MY DVĚ. Je to podcast, ve kterém se společně na různá témata baví dvě holky - Dominika Pokludová a Ditta Zavřelová. Když jsem začala poslouchat první epizodu, tak to na mě bylo asi až moc spontánní, pokud jsem to srovnala se zbytkem toho, co jsem v tu dobu poslouchala. Jelikož mám ale holky moc ráda a Domčin blog čtu opravdu pravidelně, rozhodla jsem se tomu dát ještě šanci a další díly mě opravdu chytly. Ono asi hodně záleží i na tom, jaké téma holky zrovna probírají, ale když si zvyknete na jejich styl projevu, tak je to vlastně super odpočinkový poslech a asi jeden z podcastů, který mě opravdu rozesmívá tak, že se směju nahlas i v tramvaji plné lidí. 

JAK JSEM!


Tohle je podle mě asi ten nejpřirozenější a nejupřímnější podcast, který poslouchám. Sandře jsem to dokonce psala i jako komentář k podcastům, protože když už mě něco takhle osloví, tak moc ráda píšu těm lidem zpětnou vazbu. JAK JSEM! je podcast, který momentálně vychází co 14 dní a v každém díle se dozvíte něco víc o Sandřiném životě. Pokud jste o této slečně ještě neslyšeli, tak má společně se svou ségrou lifestyle blog a zároveň pracuje pro Elite Bloggers, což je agentura, která podporuje české blogery. A zároveň je Sandra také autorkou již zmiňovaného TEAdne by S. 

Proti proudu


Proti proudu je úžasný koncept, díky kterému můžeme poslouchat rozhovory se zajímavými a inspirativními osobnostmi, které zpovídá Dan Tržil. Tento podcast jsem tady zařadila nejen proto, jak zajímavý poslech to je, ale také proto, abyste si nemysleli, že poslouchám jen holčičí tvorbu. Je mi jasné, že to tak mohlo trošku působit, protože krom Travel Bible Podcastu je tady opravdu převážně ženské zastoupení.

To je za mě k českým podcastům pro dnešek vše. Věřím, že jich je ještě obrovské množství, na které jsem zatím nenarazila, takže pokud máte nějaké své oblíbence, určitě mi o nich dejte vědět v komentářích, abych měla pořád co poslouchat.

Jsem moc ráda, že jste dočetli až sem a pokud máte další dotazy, nebo jakýkoliv jiný poznatek k článku, dejte mi je vědět dolů do komentářů. Uděláte mi tím radost.

0 comments:

Post a Comment

Chceš být v podcastu?

Contact Me
Tereza Hrubá
If you can dream it, you can do it.
Ostrava, Czech republic