Monday, 27 January 2020

INTERESTING PLACES AND THINGS THAT 2019 BROUGHT TO MY LIFEJe sice už pomalu konec ledna, ale jak to tak už bývá, leden je většinou díky zkouškovému a tak nějak kompletnímu návratu do reality dost náročný. Zkouškovému ale už odzvonilo, do reality jsem se snad úspěšně opět začlenila a řekla jsem si, že je načase napsat článek, který se ohlédne za rokem 2019.
Letošní souhrn bych chtěla pojmout tak nějak jinak, než všechny ostatní a vybrat to nej, co se událo, co jsem objevila, kam jsem se podívala a zároveň to propojit s tipy pro vás, které byste mohli využít v roce 2020 na své cestě kamkoliv a za čímkoliv. Dobrých kaváren, míst v přírodě, nových zkušeností a zajímavých knih či filmů není nikdy dost. 

Even though it't slowly the end of January, to me it's mostly due to the exams and return to reality quite difficult month. But I already passed all the exam and I have successfully re-integrated into reality so I think it's time to write an article that looks back to 2019
I would like to take this year's review a bit differently than all the others and pick all the best things and places I discovered during the last year. I want to link it to tips for you that you could use in 2020 on your journey anywhere. There are never enough good cafes, places in nature, new experiences and interesting books or movies.Co se ledna týče, tak kromě klasických zkoušek se zase tolik věcí nedělo. Co ale bývá na konci zkouškového? Oslava. A já tradičně oslavuji s mojí kamarádkou Klárou, která se moří na právech. Proto potřebujeme podnik, kde je to příjemné, nestojí to jmění, ale zároveň tam mají výborné víno. Všechno tohle splňuje náš nejoblíbenější podnik jménem Vinný sklep U Mostu. Trošku jsem vlastně i váhala, jestli ho doporučit, protože už tak je tam čím dál těžší sehnat volný termín, protože prostě celá Ostrava chápe, jak je to tam skvělé. Každopádně jsem se nakonec rozhodla s vámi podělit. Rozhodně tam zajděte, pokud budete v Ostravě, ale určitě nezapomeňte na rezervaci a POZOR, o víkendech mají zavřeno. 

Nothing special happened during January but after the exams, there's always some celebration. And I traditionally celebrate with my friend Klára, who studies law. That is why we need a place where it is pleasant, it does not cost a fortune but also has excellent wine. We can find all of this in our favourite Vinný sklep U Mostu. I was hesitating to recommend it, cause it is getting harder to get a free table there, because simply the whole Ostrava understands how great it is. Anyway, in the end I decided to share it with you. Definitely go there if you are in Ostrava, but be sure to make a reservation and ATTENTION, they are closed on weekends.


Únor se nesl ve znaku výletu na Tenerife. Jestli už mě nějakou dobu čtete, tak víte, že Kanáry jsou moje srdcovka a protože to na ostrově znám jako své boty, říkala jsem si, že bych vám mohla dát dva tipy, které by se vám mohli jako cestovatelům a zároveň možná i nadšencům do slow fashion. Prvním tipem bude ubytování přes Airbnb, které jsem na Tenerife loni využila. 
Prvním z nich je místo na jihu Tenerife (odkaz zde), které vlastní naprosto nejmilejší Brit, který pro nás dokonce přijel až na letiště a pak se s námi stavil pro jídlo, protože jsem umírala hlady. Jeho domeček se nachází uprostřed golfového hřiště. Celé vrchní patro je právě pro cestovatele a i když to není zrovna cílovka pro rodiny s dětmi, tak pro pár, kamarády nebo čistě jednotlivce je to perfektní. Máte vlastní koupelnu, obrovskou postel a výhled na oceán. A jako bonus je v ceně i bazén nedaleko ubytování. 

February was important because of the trip to Tenerife. If you've been reading this blog for some time, you know that the Canary Islands are really close to my heart, and since I know the island as my shoes, I thought I'd give you three tips that could be helpful to you as a traveler and lover of slow fashion. 
Two of them will be accommodation via Airbnb, which I used last year on Tenerife. The first one is a place in southern Tenerife (link here) owned by the kindest British man, who even picked us at the airport and then stopped in KFC for some food because I was starving. His house is located in the middle of a golf playground. The whole top floor is just for travelers and although it's not exactly a destination for families with children, for a couple, two friends or purely individuals it's perfect. You have a private bathroom, a huge bed and ocean views. And as a bonus, there is a swimming pool nearby.

Druhým Airbnb tipem je ubytování v hlavní městě ostrova - Santa Cruz de Tenerife (odkaz zde). Tohle ubytování je sice sdílené, ale v naprosto fantastické lokalitě s prosklenou terasou, milou hostitelkou a hned vedle autobusového nádraží. Vtipné je, že naše hostitelka byla také z Británie, takže jsem vlastně ani v jednom ubytování nepoužila španělštinu, ale o to lepší je to podle mě pro cestovatele, kteří španělštinu úplně neovládají. 

The second Airbnb tip is accommodation in the island's capital - Santa Cruz de Tenerife (link here). This accommodation is shared, but in an absolutely fantastic location with a glass terrace, nice owner and right next to the bus station. The funny thing is that our hosts were both from the UK, so I didn't actually use Spanish in any of the accommodations, but I think it's even better for the travelers who don't speak Spanish.


Posledním tenerifským tipem, který už jsem na začátku tak nějak nakousla je obchůdek Dicky Morgan s lokálními výrobky a to převážně s oblečení. Zároveň to funguje i jako galerie a sekáč, takže si tam podle mě každý najde to svoje a narazíte tam na ty nejmilejší lidi, které při výběru oblečení prostě potřebujeme. Rozhodně tam skočte, ať už pro suvenýry, na čumendu nebo abyste udělali radost sami sobě. Já mám odtud mikinu, která patří mezi mé nejoblíbenější kousky ve skříni a i když ji nosím většinu roku, tak pořád vypadá jako nová. 

The last Tenerife tip, which I already mentioned a bit at the beginning is a little shop Dicky Morgan with local products, mostly clothes. At the same time, it also works as a gallery and a thrift shop, so I think everyone will find their own and you will find there the nicest people that it's needed when choosing clothes. Definitely stop by, whether for souvenirs or to please yourself. I have a jumper from there which is one of my favorite pieces in the closet and even though I wear it most of the year, it still looks new.
V únoru ještě zůstaneme, protože byl kupodivu velmi zajímavý a já bych vám moc ráda doporučila jeden filmový festival, který se každoročně koná v Praze, Brně, Hradci Králové a Ostravě. Nese název La Película a vy se díky němu můžete blíže seznámit se španělskou filmografii. Já osobně zajdu každý rok alespoň na jeden film a i když ne vždy se to povede, tak loňský snímek mě mile překvapil a to nejenom kvůli obsazení. Kromě Javiera Bardema, Penélope Cruz a Jaimeho Lorente, kterého můžete znát ze seriálu Money Heist (La casa de papel). Film se jmenuje Všichni to vědí (Todos lo saben) a je velmi pěkně zpracovaný. Uvidíte v něm jak špatně někdy funguje komunikace v rodině a jak jsou peníze mnohdy víc než geny a pokrevní pouto. 

We will stay in February, because it was surprisingly interesting month and I would like to recommend you one film festival which takes place every year in Prague, Brno, Hradec Králové and Ostrava. It's called La Película and you can learn there a lot about Spanish filmography. I personally go to watch at least one movie every year and even though it doesn't always work out, the last year's movie surprised me a lot, not only because of the cast. Except Javier Bardem, Penélope Cruz, and Jaime Lorente, whom you may know from famous series Money Heist (La casa de papel). The movie is called Everybody Knows (Todos lo saben) and it has a great story. You will see there how bad can be the communication in some families sometimes and how money often means more than genes or blood bond.
Jelikož jsem velkou část února až dubna strávila v Praze, říkala jsem si, že by bylo fajn vám tady dát tip na jednu fajn kavárnu, kde je... možná že spíš býval... zrzavý barista s docela bujným vousem. Ne, kavárnu jsem si neoblíbila díky jeho přítomnosti, ale spíše díky houpačkám, které při jejich návštěvě můžete využít. Jedná se o známé Dos Mundos, které má v Praze samozřejmě více poboček. Já ale mluvím o té v Holešovicích, kterou najdete na ulici Milady Horákové. V jedné z poboček teď dokonce pracuje moje kamarádka, takže pokud narazíte na červenovlasou Ritu, tak ji ode mě prosím pozdravujte. 

Since I spent most of March to April in Prague, I thought it would be nice to give you a tip for a nice café where it is ... maybe it used to be ... a ginger barista with a pretty long beard. No, I didn't like the cafe because of his presence, but rather because of the swings you could use when visiting the place. Yes, it is the well-known Dos Mundos, which of course has more branches in Prague. But I'm talking about the one in Holešovice, which can be found on Milada Horáková Street. My friend Rita works in one of the branches now, so if you come across a red-haired girl, please say hi to her.

Duben, aprílový měsíce, na který moc ráda vzpomínám. Vyrazily jsme totiž na jakýsi tradiční girls trip, který jsem do dnes nebyla schopna sepsat do článku, ale který rozhodně stojí za to, takže se možná stane, že ho dostanete o rok později, než bylo původně v plánu. Tím podstatnějším ale je, že bych s vámi chtěla sdílet lokalitu, do které jsme společně s holkama vyrazily. Jedná se o Apartmánový dům Lara Spa, do kterého jsme se dostaly opět díky skvělému Airbnb (odkaz zde). Nejenom, že jsme k tomu měli zdarma bazén, ale ještě jsme si zašli do solné jeskyně, na venkovní zahrádce si objednaly pohár, zkoukly místní rozhlednu a stihly potkat mého spolužáka Přemka z gymplu. Čeladná je jako z pohádky a já se tak alespoň na chviličku zvládla oprostit od všech těch povinností, které na mě čekaly ve městě. 

April, April Fools' Day month, which I remember with love. We went on our traditional girls trip, which I haven't been able to put in some meaningful article yet, but which is definitely worth it, so it may happen that you get it a year later than I originally planned. But the more important thing is that I would like to share the location with you. It is the Lara Spa Apartment House, which we found again thanks to the great Airbnb (link here). Not only did we have a free pool, but we also went to the salt cave, ordered an ice cream in the outdoor garden, tested the local lookout tower and met my classmate Přemek from high-school. Čeladna is like a fairy tale and I managed to get away from all the duties that was waiting for me in the city.
V květnu se stala taková zvláštní věc. Zahrála jsem si ve filmu. Ve filmu mé kamarádky Domči, která ho připravovala jako projekt ke svým státnicím. Řekla bych, že vím, že ze mě herečka nikdy nebude, ale byla to super zkušenost. Tím chci říct, abyste zkoušeli nové věci, protože nikdy nevíte, co se z toho pro vás nakonec vyvine. 

Such a strange thing happened in May. I played in a movie. In the movie made by my friend Domča, who prepared it as a project for her final exams. I can say I know I will never be an actress, but it was a great experience. So don't be afraid to try new things. 


Červen, teploučko a čas na to vyrazit ven. Proto jsem se rozhodla v tomto měsíci vytáhnout jednu super akci, na kterou jsem se loni dostala a jestli jste milovníci vína, tak tam letos určitě vyrazte (odkaz na letošní termín zde). Můžete si ji vygooglit pod názvem Ostrava žije vínem. Stejná akce se navíc koná i ve Frýdku-Místu, takže pokud jste odtud, nemusíte se vláčet až do Ostravy. 

June, warm time and also time to go out. That's why I decided to put here one great event which takes place during this month. If you are a wine lover, go there this year (link to this year here). You can google it under the name Ostrava žije vínem. The same event takes place in Frýdek-Místek, so if you are from there, you don't have to go all the way to Ostrava.V červnu se taky stala jedna, pro mě, významná věc. Začala jsem tvořit svůj vlastní podcast, který můžete znát jako Podcast Vyleť z hnízda!. Mým prvním hostem nebyl nikdo jiný, než moje nejlepší kamarádka Lea, která přispěla svými zkušenostmi z Anglie. Momentálně už je online celých 16 epizod a já jsem z toho naprosto nadšená, protože mi podcast přivál do života spoustu skvělých lid a já vím, že to ještě zdaleka není konec. Takže pokud byste měli zájem zjistit něco o tom, jak funguje život v zahraničí, tak můžete začít poslouchat buďto na Spotify, Soundcloud nebo na Apple Podcasts. A pokud byste měli sami téma, se kterým byste mohli přispět do vínku, tak mi dejte určitě vědět. Zároveň už můžete podcast sledovat i na Instagramu jako @vyletzhnizda.

There was also one important thing for me in June. I started creating my own podcast, which you may know as the Vyleť z hnízda! Podcast. My first guest was no one else than my best friend Lea, who talked about her experience from England. There are 16 episodes online right now and I'm totally excited about it because the podcast has brought a lot of great people to my life and I know it's far from over. So if you are interested in finding out about how life works abroad (sorry the podcast is only in Czech), then you can start listening on either Spotify, Soundcloud or Apple Podcasts. You can also follow the podcast on Instagram as @vyletzhnizda.

V červenci jsem se tak nějak konečně našla a konečně jsem se začala zajímat o to, co bych chtěla a vlastně i co jsem tak nějak potřebovala. Proč o tom ale mluvím? Chtěla jsem vám říct, že je občas nutné být trošku bezohledný a starat se pořádně taky o sebe, protože přeci jenom se sebou trávíme nejvíc času a je třeba se cítit dobře. Takže se nad tím prosím zkuste zamyslet.

In July, I finally found myself, and I also finally started to care about what I actually want to do. But why am I talking about this? I wanted to tell you that sometimes it is necessary to be a little selfish and take care of ourselves too, because we spend most of our time with us and we need to feel good. So please think about it.


Aby to nebylo jen o nás samotných, tak prostě v červenci musím zmínit festival Colours of Ostrava, na který sice chodím každý rok, ale který vždy stojí za doporučení. Ať je to ročník, kdy tam není žádný můj favorit, nebo ročník, kdy se těším na pět interpretů najednou, tak to vždy stojí za to! Jde o tu konkrétní atmosféru, která vás vtáhne. Ostrava na týden ožije úplně jiným životem, než který je tady po zbytek roku a člověk je najednou jako v jiném světě. 

To make it not just about ourselves, I have to mention the Colors of Ostrava festival in July, which I attend every year, but which is always worth a recommendation. Whether it's a year where there's no band or singer I would listen to, or a year when I'm looking forward to five artists at the same time, it's always worth it! It's the particular atmosphere that will draw you in. Ostrava will come to life for a week with a completely different vibe and one is suddenly like in another world.
Srpen se nesl ve znaku sólo cestování, které bych vám chtěla doporučit všema deseti. Jak už jsem několikrát zmiňovala, cestování s přáteli, rodinou a partnerem je samozřejmě super, ale pokud vyjedete sám, tak si to podle mě neskutečně zamilujete. Ta svoboda, kdy nemusíte dělat kompromisy, můžete jít kam chcete a kdy chcete, můžete vstát a jednoduše vyrazit za dalším dobrodružstvím je prostě nenahraditelná. A abyste si nemysleli, že je to jen můj osobní pohled a zároveň sebrali trošku odvahy, protože jak už to tak bývá, pro spoustu lidí, kteří ještě sami nikam nevyjeli, je sólo cestování docela nebezpečná činnost, tak mrkněte na tohle video. 

August was marked by solo traveling, which would recommend 10 of 10 Ters. As I have mentioned several times, traveling with friends, family or partner is great, of course, but if you go alone, I'm sure you will love it too. The freedom, when you don't have to compromise, you can go wherever you want and whenever you want, you can get up and simply set off for another adventure. It's simply irreplaceable. And it isn't just my personal opinion, go check out this video for some more informations. Já takhle loni v létě vyrazila cestovat po Evropě, projela jsem část Španělska, jih Francie a sever Itálie a už teď plánuji něco podobného na mé postátnicové období. 

I went to Europe the last summer, I traveled through part of Spain, south of France and north of Italy, and I'm already planning something similar after my final exams in June.


Když už jsme u toho cestování, tak bych vám moc ráda dala tip na jeden italský hostel, který najdete v Miláně. Sice není úplně v centru města, to je ale někdy i výhoda. Dojedete k němu pohodlně metrem, je v naprosto nádherném prostředí, v ceně máte snídani, pokud vám ještě nebylo 30, tak vám odpustí turistický poplatek a všichni tam s vámi komunikují anglicky, takže se nemusíte bát italštiny. Jmenuje se OstellOlinda (odkaz na booking zde).

Speaking of traveling, I'd love to give you a tip for an Italian hostel in Milan. It isn't in the city center, but it can be also an advantage. You can reach it comfortably by subway, it's in absolutely beautiful environment, you have breakfast included, if you are under 30, they will forgive you the tourist fee and everybody speaks English there, so don't worry if you don't speak Italian. Its name is OstellOlinda (link to booking here).

Září u mě bývá většinou ve znamení pikniků, díky kterým si ještě pořádně užiju teplé počasí a zapomenu na blížící se školu. Navíc je to perfektní pro hraní stolních her, povídání si a hledání nových mňamek, které na piknik připravuju. 

September is usually in the sign of picnics, thanks to which I still really enjoy the warm weather and forget about the approaching school. What's more, it's perfect for playing board games, chatting, and looking for the new snacks that I'm always preparing for our picnics.Ještě bych vám chtěla doporučit Smart Talk, který jsem objevila právě v září díky tématu "Trendy v online marketingu". Jejich logem je - Série přednášek o tom, jak využít život naplno. Samozřejmě tam ne každého zaujmou všechny témata, ale jednou za čas tam podle mě každý narazí na to svoje. 

I would also like to recommend Smart Talk, which I discovered just in September with the topic "Trends in online marketing". Their logo is - A series of lectures on how to make the most of your life. Of course, not everyone will be interested in all the topics, but once in a while I'm sure you'll find something interesting.V řijnu jsem vyrazila za moji nejlepší kamarádkou do Anglie do Bristolu a protože jsme tam obešly docela dost kaváren, chtěla bych vám představit jednu, která mě dostala jak svou originalitou, tak dobrou kávou. Jmenuje se Convoy Espresso a originální je v tom, že si svou kávu, dortík nebo nějakou jinou mňamku můžete vychutnat v jednom ze dvou karavanů, ve kterých se kavárna nachází. 

In October, I went to Bristol to see my best friend and since we visited a few cafes, I would like to tell you about one of them. It's original and they have a really good coffee. It's called Convoy Espresso and the original part is that you can enjoy your coffee, cake or some other snacks in one of the two caravans where the café is located.


Květiny. V listopadu mi došlo, že bych chtěla v pokoji i něco víc než kaktusy, které jsem nakonec stejně musela přemístit do obýváku, kde je větší teplo, protože v mém mrazáku umírali. V pokoji mám zatím břečťana Charlieho, kterého budu muset pravděpodobně přesadit, ale říkám to hlavně proto, že je prostě pokoj/byt vždycky veselejší, když si pořídíte nějakou tu květinu. A jestli potřebujete inspiraci, zkuste třeba Kvítka v bytě nebo Pokojovky

Plants. In November, I realized that I want more plants in my room than just cactus, which I eventually had to move to the living room, cause my room is too cold for them. Right now there is Ivy called Charlie in my room, which I will probably have to replant. The room/apartment is always happier when you buy some plants. And if you need some inspiration, try Kvítka v bytě or Pokojovky.Prvním z prosincových tipů je aplikace do mobilu, díky které ale budete muset být společenští. Jedná se o hru Charades!, kterou jsem hrála s mým nejlepším kamarádem během výletu do Londýna a je to fakt neskutečná sranda, hlavně když se snažíte navzájem zpívat. Seženete ji jak na Android, tak na iOS.

The first of December's tips is a mobile app, but you'll have to be social too. Its name is Charades!, it's a game I played with my best friend on a trip to London and it's really funny, especially when you're trying to sing to each other. You can get it on both Android and iOS.

Dalším a vlastně i úplně posledním tipem, který jsem vybrala za rok 2019 je místo v Londýně, o kterém jsem už psala v londýnském článku (tady). Jde konkrétně o Millwall park, do kterého jsem se zamilovala a chápu, že tam lidé chodí, aby zapomněli na shon města. Je tam klid, spousta zvířátek a člověk se cítí jako by odjel někam daleko do přírody. A nejšílenější věc je, že po vás lezou veverky, jakobyste patřili ke stromům, které tam rostou. 

Another, and indeed the last tip I chose from 2019 is a place in London, about which I have already written in a London article (here). It's Millwall Park, which I fell in love with and I understand that people go there to forget the hustle and bustle of the city. There is peace, lots of animals and you feel as if you has gone somewhere far into nature. And the craziest thing is that squirrels are climbing on you, as if you were one of the trees growing there.


Jsem moc ráda, že jste dočetli až sem a pokud máte další dotazy, nebo jakýkoliv jiný poznatek k článku, dejte mi je vědět dolů do komentářů. Uděláte mi tím radost.

0 comments:

Post a Comment

Chceš být v podcastu?

Contact Me
Tereza Hrubá
If you can dream it, you can do it.
Ostrava, Czech republic