Monday, 13 January 2020

PODCAST #15 ŽIVOT VE SRÍLANSKÉ DŽUNGLI


Pojďme začít nový, již třetí, týden roku 2020 novým rozhovorem. Tentokrát je to rozhovor s Aničkou Bodlákovou, která se v srpnu roku 2019 rozhodla přestěhovat na Srí Lanku za svým přítelem a společně tam pracují na Retreat house, který pronajímají různým zajímavým cestovatelům. O tom, jak se Anička rozhodla odstěhovat, jak se jí tam žije, jaká je vlastně Srí Lanka a jak to tam funguje s ekologii se dozvíte právě v tomto díle Vyleť z hnízda!. Navíc se můžete na Aniččiném blogu/Instagramu kochat tím, jak kreativní duše to je. 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Cestujeme hodně a na nějaký velký instáčování není moc energie. Pojďme si ale v pár bodech probrat to, jak poslední dny vypadají: ⠀ 1) Opět jsem se převtělila do překládací mašiny. Někdy už jsem tam zblblá, že překládám z angličtiny do angličtiny. Někdy ale vznikají i vtipný situace. Třeba, když zapomenu přeložit to, že týpek, z kterým se celý večer bavíme, je majitel hotelu. Mamka pak na konci večera prohlásí na konto toho, že se dozvíme, že hotel byl minulý měsíc ve ztrátě 1 milion rupií, tu posvátnou větu: "Však tohodle týpka to trápit nemusí, když je tady jenom na brigádě". ⠀ 2) Ukázalo se, že následovat Google mapy a jejich doporučení nejkratší trasy nebyl dobrej nápad. Málem jsme skončili zašprajcnutý doslova na konci světa, mezi rýžovými polemi. ⠀ 3) Moji rodiče přivezli kávovar. KÁVOVAR!☕️ Víc slov asi není třeba. ⠀ 4) Pořád všude na Sri Lance🇱🇰 poměrně dost prší. Nějakým záhadným způsobem jsme zatím zmokli jen 1x a to poměrně hodně lehce. ⠀ 5) Ishanka rád testuje svoje auto a jede na doraz co se paliva týče. Dneska už to byla hodně velká fousovka. ⠀ 6) V autě🏎 nám přestalo fungovat troubení. Na Srí Lance má troubení srovnatelnou hodnotu s tím, jakože má auto 4 kola, stěrače a světla. ⠀ 7) Zatím jsme všichni naživu. ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ #BarevnyZivot #BarevnaSriLanka #minveciviczazitku #exploresrilanka #srilankatourism #srilankatoday #travelsrilanka #wonderlustsrilanka #srilankatrip #wonderofasia #amazingplacestovisit #dnesletim #mujolympus #zijuted #bloggersre
Příspěvek sdílený Anna Bodláková (@anna.colourlife),


Zobrazit příspěvek na Instagramu

Dneska má Srí Lanka🇱🇰 svůj velkej den. Totiž, volí se tu novej prezident. Víte, já do politiky moc nevidím a do tý zdejší ještě o to víc ne. (Ishanku vždycky vyslechnu, odkývu, ale moje hlava to stále nějak nedokáže zpracovat). Ale je tu pár věcí, který jsou od naší volby prezidenta o hodně jiný, a tak mě bijí do očí👀, že vám o tom musím napsat. ⠀ Tak zaprvé. Volba je tu pouze jednokolová🚲. Lidé ale hází do kastlíku dvě jména. Jejich největšího favorita a pak jejich druhou volbu. Kandidátů je kopec⛰. Přesněji 35. Popravdě, podmínky pro to, aby někdo mohl kandidovat, neznám. Celá prezidentská kampaň trvá jen něco přes měsíc. Což mi v porovnání s Českou republikou přijde naprostý kamikadze. Poslední tři dny před samotnou volbou nikdo z kandidátů už nesmí pokračovat v kampani. Takovej třídenní bobřík mlčení. Taky je to prý poprvé, co stávající prezident znovu nekandiduje. (Ještě aby kandidoval, po tom velikonočním průšvihu, co tu nastal, že jo.) ⠀ Pravomoci prezidenta jsou na Srí Lance v porovnání s naší zemičkou poměrně veliký. Teda, prý se mu už postupně taky utahuje opasek, ale jedno privilegium pořád zůstává. Totiž to, že prezident si sám zvolí premiéra. (Při představě, že by si Zeman volil sám premiéra mi hrůzou vstávají všechny vlasy na hlavě🤯.) ⠀ No a zakončím to jednou jobovkou. Tyhle volby mají 2 favority. Proti sobě jdou minulýho prezidenta bratr a minulýho prezidenta syn. Slušná rodinná párty, ne? Každopádně, nikdo teď prý nedokáže odhadnout, jak to dopadne. Je to totální fifty fifty. Ale Ishanka říká, že je to vlastně docela jedno. Prý ať bude nová vláda jakákoliv, nejspíš se budou snažit udělat něco dobrýho pro Srí Lanku. Ale taky je dost jasný, že ať to dopadne, jak to dopadne, bude tam korupce. A ta je tady tak obrovská, že si to ani představit neumíte. ⠀ No a jelikož je dneska docela velkej den i pro tu naší politiku, nedá mi to se nezeptat. Chystáte se dnes na Letnou? A jaký máte názor na tu naší Babišovu partičku?🤔 ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ #BarevnyZivot #BarevnaSriLanka #VelkyDen #MilionChvilekProDemokracii #streetphotocolor #street_storytelling
Příspěvek sdílený Anna Bodláková (@anna.colourlife),


Zobrazit příspěvek na Instagramu

Dneska, přátelé moji, vám budu vyprávět příběh úplně za čerstva. Tak čerstvej, že ještě nestihl vychladnout🔥. Dneska odpoledne, když jsem se vracela pěšky z města se stal. Víte, Ishanka mě dost nerad pouští někam samotnou. Né snad, že by mě měl nejradši zamčenou🗝 doma, ale spíš kvůli tomu, že ví, jak to tady mají chlapi. Moc toho postelovýho🛌 potěšení se jim totiž nedostává. Sex je tady na Srí Lance pořád ještě dost tabu. Skoro mám někdy pocit, že se lidi tváří, jakože jim ty děti přinesl čáp. ▪️ No a když pak vidí někde ženskou samotnou, a ještě k tomu bílou👩, plaší se jim hormony. Většina to umí ukočírovat, ale jsou i případy, kdy se to nepovede. A takovej jeden případ jsem potkala dneska já🙋‍♀️. Štráduju si to z města po silnici, kde JEZDÍ auta🚗. Dálnice to není, ale každou chvíli něco projede. No a v tu chvíli mě předbíhá týpek, který zastaví a na kraji silnice začne regulérně masturbovat. Velikým obloukem a hlavou otočenou ho míjím a jdu dál. Týpek najednou zastrčí nářadí🛠, natáhne dvanáctky a míjí mě znova. Za pár kroků zastavuje, nářadí vytahuje znova a scéna se opakuje. ▪️ Tím to všechno skončilo🙅‍♀️. Už jsem se raději moc neotáčela. Navíc jsem byla asi minutku od domova. Hned co jsem dorazila, tak mě Ishanka nabral na skútr🛵 a snažili jsme se „pána s nářadím“ najít. To se nám (bohužel/naštěstí) nepovedlo. Obávám se totiž, se by to pro něj rozhodně dobře nedopadlo. ▪️ Každopádně, sdílím tenhle příběh né snad proto, že chci slitování nebo slova „hlavně že jsi celá“. Sdílím to proto, abyste si uvědomili, že jsou věcí, které se dějí VŠUDE na světe🌏. V Čechách🇨🇿, v Anglii🇬🇧 nebo na Srí Lance🇱🇰. A taky snad proto, abych vám ukázala, že nikde, jakože NIKDE není všechno 100%. Že svět není jen černobílej. Ani na Srí Lance, ani nikde jinde.
Příspěvek sdílený Anna Bodláková (@anna.colourlife),


Zobrazit příspěvek na Instagramu

Dáme si dneska takovej rychlokurz o Srí Lanským jídle. Začala bych tím, že by rozhodně vyhrálo první cenu🥇 v tom nejmíň fotogenickým jídle na celý planetě. Dále už tam máme poměrně dost pozitiv. Takže: ▪️Skoro se tady nejí šunka🍖 ani sýr🧀. Ani jednou jsem tady nic takovýho neochutnala ani neviděla. ▪️Párky🌭. Ty tady mají myslím jenom mražený. A tak nějak divně chutnající. ▪️Maso🥩. Se tady téměř nejí. (Třikrát hurá!) Pokud ano, jsou to ve většině případů kuřata. ▪️Bez zeleniny🥦🥕🥑 byste tady umřeli hlady. Ze všech (ne)možnejch druhů (jeden druh se jmenuje ladies fingers a vypadá to jako prsty nějaký čarodejnice) se dělají všechna možná kari. Hodně často hodně pálí🔥. Ale ve většině případů jsou mega dobré. ▪️Luštěniny. Hodně luštěnin. Kari se z toho vaří. ▪️Bez koření na Srí Lance daleko nedojdeš. Nebo takhle. Bez koření neuvaříš. A bez jídla🥗 daleko nedojdeš🙅‍♀️! ▪️Rýže. Bez tý byste tady taky umřeli hlady. My máme rýži z vlastního rýžovýho políčka a je to asi ta nejlepší rejže na celý zeměkouli🌏. ▪️Příbory. Ty se tady vyrábí tak maximálně pro turisty🎒. Takže ano, papá se rukou. S dokonalou manikúrou💅 tady moc dlouho nepochodíte. ▪️Není tu rozdíl mezi snídaní, obědem a večeří. Ve všech třech případech se jí kari. Pro změnu. 🤷‍♀️ ▪️Kromě kari tady umí ty nejlepší🧡 palačinky. Fakt! PS: Chystám se začít fušovat foodblogerům do řemesla a nafotit nějaký recepty. Na kari. PSS: Kdo správně spočítá, kolikrát se v tomhle příspěvku vyskytuje slovo kari, vyhrává zlatýho bludišťaka!
Příspěvek sdílený Anna Bodláková (@anna.colourlife),


Zobrazit příspěvek na Instagramu

Tenhle příběh se začal psát někdy před rokem. Odjíždím dobrovolničit na Srí Lanku, potkávám fousatýho chlapce🧔🏽 a celý dobrovolničení se vymyká kontrole. Odjíždím ze Srí Lanky🇱🇰, fousáče nechávám na Srí Lance s vidinou, že se už taky nikdy nemusíme vidět. Tohle očekávání se nenaplňuje, my neztrácíme (telefonický📱) napojení a vedeme něco jako vztah na dálku. Po 6 měsících se vidíme znovu💑. Trávíme spolu 10 dní a já opět musím odjet zpátky do UK🇬🇧. Dodělat školu. Ishanka má přijet do ČR a strávit tu celý měsíc. Nedostává🙅‍♀️ víza. My využíváme levných💵 letenek a já a moji rodiče letíme na první velký seznamovačky. Rodiče učí Ishanku pít víno🍷. Vracím se do ČR, letíme zpátky do Anglie na mojí promoci. Vracíme se do ČR, já balím saky paky, loučím se s prarodičema, piju hodně kafe☕️ (do zásoby; kafe na Srí Lance je totiž fakt hnusný) a odlétám zpátky do Asie. Jo, za tím fousatým chlapcem🧔🏽, kterýho jsem loni potkala a při odjezdu si myslela, že ho už nikdy v životě nespatřím. Člověk míní, osud mění. 🤷‍♀️ ▪️ Toť příběh ve zkratce. ▪️ Ve článku na blogu odpovídám na ty nejčastější otázky typu „a co tam jako budeš dělat?“ – „Vyděláš si na sebe?“ – „A kde budeš bydlet? Pod palmou číslo 3?“ ▪️ Odkaz na článek u mne na profilu. A nebojte. Je to rychlý a stručný a hezky čitelný. Teda. Alespoň já si to myslím✌️ PS: vím, že tahle fotka už tu byla. Ale je prostě moje oblíbená a lepší zatím nemáme💑.
Příspěvek sdílený Anna Bodláková (@anna.colourlife),

Jsem moc ráda, že jste dočetli až sem a pokud máte další dotazy, nebo jakýkoliv jiný poznatek k článku, dejte mi je vědět dolů do komentářů. Uděláte mi tím radost.

0 comments:

Post a Comment

Chceš být v podcastu?

Contact Me
Tereza Hrubá
If you can dream it, you can do it.
Ostrava, Czech republic