Saturday, 22 February 2020

KOU(ZLO) MENSTRUAČNÍHO KALÍŠKU


Menstruační kalíšek, jedno velké eko-menstruo-boom. 


Strašnou dobu jsem přemýšlela, že udělám mou menstruaci víc ekologickou a přejdu z vložek na slavný a všemi opěvovaný menstruační kalíšek. Četla jsem si různé recenze, viděla pár videí youtuberek a blogerek, které z něj byly naprosto nadšené a řekla si, že je na čase do toho jít taky. Objednala jsem si tedy jeden z LUNACUP, který přišel v podstatě do tří dnů a pak už jsem jen čekala, až dorazí i jahody (ano, tímto slovem tady budu občas označovat periodu a doufám, že vám tím neznechutím tohle výborné ovoce). 

AliExpress nejvíc největší NE!


Ještě předtím, než se dostneme k samotnému použití, chtěla jsem na vás apelovat, abyste si kalíšek opravdu kupovali jen od ověřených prodejců a jestli jste jen na chvilku pomysleli na Aliexpress nebo na eBay, tak to prosím hned zase zapomeňte. Ne nadarmo je menstruační kalíšek vyroben z lékařského silikonu, který se používá také pro kontaktní čočky nebo pro náhrady srdeční chlopně a většina firem k němu má také zdravotnické certifikace. Lekářský silikon je navíc hypo-alergenní, což znamená, že na něj nemůžete mít alergickou reakci. Je antibakteriální, takže se na něm nemnoží bakterie, které jsou u tampónů a vložkek na denním pořádku. Navíc je neutrální k prostředí a nenarušuje pH pochvy. Takže na tomto prosím NEŠETŘIT! Nezapomínejte, že si ho budete zavádět do těla, takže byste měli přesně vědět, že tam nedáváte nic, co by vám ublížilo.

Recenze jsou fajn, ale nikdy vám nedají to, co vlastní zkušenost, navíc jsem ve většině případů narazila na samé pozitivní ohlasy, takže jsem prostě a jednoduše předpokládala, že žádné problémy nenastanou.

Zkuste si ho zavést ještě předtím, než slavné měsíčky dorazí.


Abych pravdu řekla, první chybou bylo to, že jsem to zavádění nevyzkoušela ještě před začátkem jahod. To byla ale moje vlastní blbost, protože i návod a různé dotazy právě na LUNACUP to doporučují. Ter x kalíšek 0:1. Čím víc se můj červený týden v měsíci blížil, tím víc nervóznější jsem byla.  

Když jsem to pak poprvé vyzkoušela, tak mi přišlo, že jsem snad znovu panna. 


Prostě to tam nešlo a to jsem se teda fakt snažila. Dokonce jsem si zkoušela zavádět i tampón, abych si ověřila, že to jde. Rozhodla jsem se tedy pro to, co dělá většina lidí 21. století - šla jsem s problémem na sociální sítě, konkrétně na Instagram. 

Teď teprve začíná ta pravá zábava. Nejenom, že se mi ozvalo neskutečné množství holek, ale dostala jsem rady i od lidi z firmy, která kalíšek vyrábí a kterou jsem v tomto o pomoc volajícím příspěvku označila. 

Abych pravdu řekla, dost mě překvapilo, kolik žen mělo podobný problém. 


Některé ho překonaly a některé se vrátily ke svým starým osvědčeným menstruačním pomůckám. Já v tomhle měla jasno, rozhodně to jen tak nevzdám a navíc jsem doma skoro žádné jiné menstruační pomůcky neměla, takže bylo jasné, že tomu prostě musím přijít na kloub.

PŘIŠLO MI HNED NĚKOLIK RAD: 

- poprvé zavádět ve sprše

- dřepnout si u toho

- zkusit hluboký nádech, výdech

- uvolnit se (ano, chápu, že tento bod se lépe píše, než provede)

- kalíšek složit a popřípadě ho zkusit zavádět špičatějši částí skladu

- je možné, že to bude mírně bolet, ale to musí žena jednoduše překonat, navíc to není nic nesnesitelného

- až bude kalíšek vevnitř, zkusit popotáhnout popřípadě objet prstem, abyste se ujistili, že je správně rozvinutý

- dorazily i zprávy: "Začáky byly krušné." Ano, to byly, ale nebojte, ono se to nakonec poddá, je to hlavně o cviku

Nakonec se mi to úspěšně podařilo už první den a rovnou vám říkám, že pokud to šlo mně, tak už to musí jít opravdu každé ženě, protože patřím k těm ženám, které docela dost trpí bolestí i při vyšetření na gynekologii. Prostě na to musíte být připravené jak fyzicky tak psychicky, což polde mě dělá opravdu dost.

Teď jsme ve fázi, podařilo se mi kalíšek zavést. Budu upřímná, poprvé jsem se s ním bála si i sednout a nakonec jsem ho tam nechala asi jen dvě hodiny. A tím se dostávám k vytahování, které je pro mě osobně dost nekomfortní. Nemluvím teď o nějakém zašpinění, s tím problém nemám a nikdy se mi nestalo, že by se na mě nějaká krev vylila, takže toho se bát nemusíte. Mluvím o tom, že poprvé to bolelo tak, až jsem přemýšlela, že se na celou eko menstruaci vykašlu. S odstupem jedné noci a pár hodin jsem se rozhodla to vyzkoušet znova a světe div se, proces "tam" byl dosti lehký. Navíc jsem po chvilce úplně zapomněla, že nějaký kalíšek mám a nechala si ho tam až do večera. Nebudu lhát, že mě to vytahování už vůbec nebolí, ale není to něco, co by člověk nezvládl a za to pohodlí během dne to určitě stojí.


Moje divnoúvahy ohledně toho, že se někam zatoulá.

 

Posledním bodem, který bych moc ráda zmínila je můj strach z toho, že tam kalíšek prostě po celém dni nenajdu. Trošku mě totiž děsilo, že o něm žena skoro neví a na rozdíl od tampónů, které mají šňůrku, tady máte jen šťopku, která je skoro celá skrytá. Moje obavy byly ale zbytečně, protože kalíšek se v podstatě po celý den ani nehne a kdyby byl moc daleko, tak prostě stačí zatlačit jako na záchodě a TA DÁ. 

A ano, můžete s ním i čůrat. A prý mít i pohlavní styk, ale to já bych asi úplně neriskovala. Každopádně jiný kraj, jiný mrav a pokud s tím problém nemáte, jen do toho.

Jeden fakt na závěr. Kalíšek vám vydrží 10 let, během kterých byste využili 3200 tampónů. Vyplatí se to tedy i po finanční stránce a o šetření přírody asi ani nemusím znovu psát.Zdroj: Některé informace jsem čerpala právě ze stránek https://lunacup.eu/

Pokud by vás zajímalo něco dalšího, mrkněte sem, nebo můžete napsat i mně, ale za žádného odborníka se zatím nepovažuji.

Tento článek vznikl pro všechny ženy/dívky, které budou na začátku cesty s kalíškem stejně zoufalé jako jsem byla já. 
   

Jsem moc ráda, že jste dočetli až sem a pokud máte další dotazy, nebo jakýkoliv jiný poznatek k článku, dejte mi je vědět dolů do komentářů. Uděláte mi tím radost.

0 comments:

Post a Comment

Chceš být v podcastu?

Contact Me
Tereza Hrubá
If you can dream it, you can do it.
Ostrava, Czech republic