Thursday, 3 September 2020

4 kriminálky na podzimní večery

 


Podzim pro mě začíná s prvním zářijovým dnem. Letos to dokonce i počasí tak nějak vychytalo a 1.9. propršelo od rána do večera. S podzimem pro mě ale přichází i období, kdy si můžu oblékat svetry a nepotit se, kdy se člověk těší domů na dýňovou polévku, kdy se zapomenutý deštník stává velkým rizikem a kdy je nejlepší období na kriminálky a detektivky v jakékoliv podobě. 

To podzimní pochmurno ke krimi příběhům prostě svádí a já si tak pro vás připravila tipy na 4 kriminální seriály, které jsem stihla zhlédnout během karantény a za které dám ruku do ohně. 1. V pasti (2016-2018)

Jestli vás do teď neoslovil Island a není na vašem travel listu, tak vám garantuji, že po zhlédnutí seriálu V pasti tam budete chtít a to i přes všechny ty vraždy, které se v seriálu během dvou sérií odehrají. Kromě ponurého a chladného prostředí a klasické krimi zápletky se vám během sledování několikrát naskytne pohled na úžasnou islandskou přírodu. V první sérii se na malé město přižene sněhová bouře, která jej na poměrně dlouhou dobu odstřihne od okolního světa a vyšetřování vraždy tak musí probíhat pouze v režii místní policie. Šéf policie je oplácaný muž středního věku, který vám prostě musí být sympatický. Během celého seriálu si najdete cestu ke všem postavám a budete těžko odolávat další epizodě, která vás přiblíží k rozuzlení případu. Česká televize má ve svém archivu zatím všechny díly (zde).


2. Desatero hříchů (2019)

Severské cokoliv prostě letí. Ne nadarmo jsou stále známějšími Jo Nesbø či manželská dvojice Lars Kepler. Co se týče Desatero hříchů, je to finský seriál. A musím si vypůjčit větu, kterou jsem četla na ČSFD a seriál moc pěkně vystihuje: "Odehrává se v krásné slunečné krajině za polárního dne, kde se temnota skrývá v lidech." Celý příběh se odehrává v uzavřené náboženské komunitě na severu Finska. Vše je ještě více zamotané, jelikož jeden z detektivů, který je k případu vyslán právě z této komunity pochází. Seriál je originální i svým zpracováním ne tak populárních témat - homosexualita, náboženství, těhotenství ve velmi mladém věku, rodinné problémy, násilí. To vše se společně s několika vraždami vytváří naprosto skvělou atmosféru, která vás naprosto pohltí. Seriál je k dispozici v archívu České televize (zde).3. Učitel (2016 - 2017)

Co se Polska týče, mám k této zemi velmi zvláštní vztah. Poměrně dost se mi líbí jejich příroda a města a mám tam skvělé kamarády na druhou stranu absolutně nesouhlasím v podstatě se vším, co se týče politiky. Tuším ale, že nebudu jediná a myslím si, že i spousta mladých Poláků sdílí můj pohled na věc. Co se jejich seriálové tvorby týče, tak jsem si polské snímky zamilovala. Jsou takové chladné, ale v dobrém a mysteriózním slova smyslu. Prvním, který bych vám tady chtěla doporučit je seriál Učitel. Ten jsme s našima hltali každý pátek, kdy ho vysílala Česká televize. Jak už název napovídá příběh se odehrává ve školním prostředí a to jak první, tak druhé série. Nejvíc se mi na seriálu líbilo, že patří k těm, kdy až do poslední chvíle posledního dílu vlastně nevíte, kdo může ten vrah být. Učitele si můžete pustit v archívu České televize (zde).4. Temné lesy (2020)

Poslední seriál, který bych vám chtěla doporučit a který je ze všech zmíněných nejnovějším, jsou Temné lesy. Opět se jedná o polskou tvorbu, kterou najdete i na Netflixu a to dokonce s českým dabingem. Mně příběh naprosto nadchnul. Hlavní zápletka se odehrává v minulosti na dětském táboře, který se nachází v lese. Vražda, která se zde odehraje se ale rozuzlí až o několik let později. Proto se s postavami setkáváme jak v jejich minulém, tak i v jejich přítomném já. Ze začátku mohou být skoky mezi minulostí a přítomností poněkud matoucí, ale po prvních dvou dílech už se do toho dostanete a seriál si určitě zamilujete. Doufám, že si třeba některý ze seriálu pustíte a bude se vám líbit. Minimálně vám určitě zpříjemní nejedno deštivé odpoledne či večer. Protože přeci jenom nás během podzimu a následné zimy trošku opouští chuť někam vyrazit. Uvařte si k tomu nějaké dobré kafe či čaj a dejte si mňamku. Já měla naprosto skvělou jablečno-čokoládovou buchtu od mamky. 

Jsem moc ráda, že jste dočetli až sem a pokud máte další dotazy, nebo jakýkoliv jiný poznatek k článku, dejte mi je vědět dolů do komentářů. Uděláte mi tím radost.

0 comments:

Post a Comment

Chceš být v podcastu?

Contact Me
Tereza Hrubá
If you can dream it, you can do it.
Ostrava, Czech republic