I LOVE TO DISCOVER

I AM

image
Hello,

I am Tereza with "z"

I am a dreamer. I am from the third biggest town in Czech republic and I lived five months in the Canary Islands. I write about everything what comes to my mind and I am just living the life as it goes by. I study journalism and spanish filology at UPOL in Olomouc, I work as a lecturer in one language school, I write for a web called Dobryzpravy.cz (we basically inform people about the good news from our world) and I create a podcast called Vyleť z hnízda!. I'm still looking for myself. I'm really into reading, writing, eating, drinking wine, meeting new people, photographing and creating in general. Travel is my therapy. If you would ask people who know me well, which words would describe me, I'm sure they would say something like - the elephant colour, Harry Potter, traveling, coffee, mint tea, food, sharks, mugs and my crazy mum (in the good way, of course). So welcome to my page, where you will have, as I hope, a great time.


Education
University of Palackeho

Bachelor of Journalism and Spanish philology

University of La Laguna

Erasmus - Spanish philology


Experience
Lecturer

PARAKALO - language centre

Redactor

Magazín Patriot


My Skills
Writing
Translation
Photographing
Marketing

298

Articles Written

13

Countries Visited

56

Podcast episodes recorded

69

Days until Christmas
ARTICLES

DEFINICE AUPAIRROCKTHERAPY 2021

 

STRASTI A RADOSTI JIŽNÍ MORAVY

 

ČERVNOVÁ HEURÉKA


CO STIHNOUT BĚHEM LÉTA?

 

REKAPITULUJI MŮJ JARNÍ TO DO LIST

 


DO BESKYD ZA ODPOČINKEM

 

O tomhle výletu vám chci napsat už nějakou dobu, ale během lockdownu mi to přišlo takové zbytečné. Teď už se ale vše rozvolňuje a já mám pro vás tip na super výlet s naprosto božským ubytováním. 


MOJE RADY PRO ZAČÍNAJÍCÍ LEKTORY CIZÍCH JAZYKŮ

 


Jako lektorka cizích jazyků funguju už přes tři a půl roku, a protože od září budu mít od této práce na chvíli pauzu, řekla jsem si, že by bylo fajn se trošku ohlédnout a sepsat moje rady a poznatky pro další z lektorů, kteří se do své práce třeba od září teprve vrhnou a jsou z toho trošku nervózní...

KVĚTNOVÁ HEURÉKA

 


Chceš být v podcastu?

Contact Me
Tereza Hrubá
If you can dream it, you can do it.
Ostrava, Czech republic